Psikiyatr
Psikofarmakoloji Derneği Genel Sekreteri
Psychiatry & Clinical Psychopharmacology ve
Psychiatry and Behavioral Sciences dergileri Editörü

Adres:
Caddebostan Mahallesi, Bağdat Caddesi Birgen İş Merkezi 226/7, Çiftehavuzlar 34728 Kadıköy / İstanbul
Randevu:
(+90)553-002-2929 - (+90)553-002-2930
İnternetten Randevu İçin Tıklayınız.

TELEPSİKİYATRİNİN ETKİNLİĞİ ÜZERİNE KANITLARTelepsikiyatri'nin kanıt temeli büyüktür ve hastalar, psikiyatristler ve diğer profesyoneller arasında memnuniyet son derece yüksektir.

Etkinliği, terapötik katılım, bakım kalitesi, değerlendirmenin geçerliliği / güvenilirliği ve klinik sonuçlar açısından yüz yüze bakım ile karşılaştırılabilir. İki tür çalışma tasarımı vardır: kafa kafaya karşılaştırma veya aşağılık (yani, iyi).

  • Kanıt tabanı çocuklar, ergenler ve yetişkinler için değerlendirme (teşhis, bilişsel, diğer) ve tedavi (ilaç, terapi) konusunda  özellikle yüksektir.

  • Geriatrik hastalarda ve farklı kültürlerde ön çalışmalar olumludur. Gerçekten de hastalar ve sağlayıcılar arasında kültürel, etnik ve dil uyumunu kolaylaştırabilir.

  • Teletıp (yani telemental sağlık) kullanan diğer akıl sağlığı klinisyenlerinin deneyimleri, tanı, tedavi ve sonuç kanıt tabanıyla tutarlıdır ve daha da kanıtlamaktadır.

  • İyi kanıtı olan bakım modelleri arasında doğrudan bakım, birinci basamak sağlık hizmetlerine danışma ve işbirlikçi bakım bulunmaktadır. Şimdi, basamaklı ve entegre bakım modellerinde psikiyatrik uzmanlıktan yararlanmanın bir yolu olarak özel olarak incelenmektedir.

 

 https://www.psychiatry.org/psychiatrists/practice/telepsychiatry/toolkit/evidence-base